1.2. Olağan Dışı Şüphelilerin Oyuna Katılması

Şirketler için yeni dönem rekabetinin, yükselen startuplardan bir adım öteye geçtiğine ve bugün özellikle teknolojik gücü elinde tutan şirketlerin pek çok geleneksel sektör ile rekabet eder hale geldiğini görüyoruz. “Olağan dışı şüpheliler” olarak adlandırdığımız sektör dışı rakipler oyuna hızla dahil olarak öne çıkıyor. Piyasada önde gelen 10 teknoloji şirketinin (Apple, Google, Microsoft, Facebook, Amazon, GE, Oracle, Intel, Cisco Systems, IBM) 2013’ten itibaren gerçekleştirdiği toplam 433 adet startup satın alımı bu durumun en dikkat çekici kanıtı.(13)

Google, Intel, Salesforce gibi teknoloji devlerinin finansal çözümlere olan ilgisinin bankacıları tedirgin etmesi; Amazon ve Alibaba’nın geleceğin bankası olmak için attığı adımların gündem haline gelmesi bu değişimin işaretleri olarak öne çıkıyor. Bu sebeple şirketin rekabet ortamını analiz ederken diğer sektör oyuncuları, yükselen girişimler ve hatta teknoloji şirketlerini de içine alan geniş bir yelpaze çizmek gerekiyor.

Kaynak;

(13) CBInsights,“Big Tech Is Slowing Down Acquisition Activity ”, Ağustos 2017,https://www.cbinsights.com/research/top-tech-companies-acqu- isition-trends/

  • Rehber
  • Paylaş
  • İndir